Ahny istll, annyi szoks - van, ahol a termszetszer tartsra esksznek, s ezzel egytt igyekeznek minl kevesebb "civilizcis" plusszal felvrtezni a lovakat, msutt pedig egy lovasbolt teljes knlatt aggatjk fel a lovakra a segdszraktl a legklnbzbb vdfelszerelsekig. Az igazsg, mint oly sokszor, itt is valahol a kett kztt van. Mirt ne hasznlnnk ki a legkorszerbb felszerelsek elnyeit - de igyekezznk azokat sszer keretek kztt, valban csak szksg esetn alkalmazni.
Vdelem a lbaknak
Val igaz, hogy a l "lelke" a lba, hiszen brmilyen felmerl problma esetn haladktalanul abba kell hagynunk a lval val munkt, s pihentetni mindaddig, amg a lb teljesen rendbe nem jn. Egy tlagos, knny, napi egy-kt rai munkval terhelt egszsges lnak nem szabad hogy rtson a lovas alatti mozgs, ha ennyitl is sntasg, duzzads, vagy brminem fjdalom lp fel, akkor azok a lbak bizony mr nem egszsgesek, s rendszeres vdelemre szorulnak. A komolyabb ignybevtelhez - kemny talajon val mozgats, rendszeres ugrfeladatok, vagy gyakori hosszabb trk esetn - rdemes a lbak vdelmt biztostani, hogy elkerljk az esetleges megerltetst.
Fsli munkban s az istllban
Az inak vdelmnek egyik mdja a fslizs. Nem szabad azonban sszekeverni az gynevezett munkafslit s az istllfslit, hiszen a kett szerepe teljesen ms, az elbbit az ignybevtel kzben, mg msikat a pihens idszakban alkalmazzuk. A munkafsli vkony, de rugalmas anyagbl kszl. Legegyszerbb vltozata a humn gygyszertrakban kaphat "rugalmas plya", amely tkletesen megfelel a clnak a lovak esetben is, de a lovasboltok knlatban tallkozhatunk kifejezetten lovak szmra kszlt, divatos sznekben is megvsrolhat vltozatval is. Az istllfsli ezzel szemben nem felttlenl rugalmas, viszont puha, meleg, vastag anyagbl kszl, lehet akr pamut, vagy polr anyagbl is, amelynek legfbb szerepe, hogy melegen tartsa s a srlsektl vdje a l lbt.
Hogyan fslizzunk?
Ahogyan mr a klnbz funkcij fslik anyaga, gy felhelyezsk mdja is teljesen klnbz. A rugalmas anyag munkafsli feladata, hogy szorosan rgztse a srlkeny inakat, teht azt arnylag szorosan kell feltekerni a l lbra. Kezdjk a fslizst a szr fels harmadban, majd haladjunk fokozatosan lefel, amg el nem rnk a csdizletig. Magt a csdizletet mr ne fslizzuk, hiszen akkor gtolnnk a lb szabad mozgst. Innen kezdve haladjunk ismt fokozatosan felfel, mg a szr fels vgt el nem rjk. A lbt, illetve a csnk mr ne kerljn a fslival betekert szakaszba, mivel errl a fsli mozgs kzben csak lecsszna, s a letekered anyag knnyen balesetet is okozhat. A fslit vgl a szr fels harmadban rgztsk, akr tpzrral, akr a fsli vgre kt szalagot varrva is megkthetjk. gyeljnk arra, hogy munka kzben a csom ne olddhasson ki, de ne is zavarja a lovat. A tl laza fsli knnyen letekeredhet, a tl szorosra hzott viszont az inak feszlst okozza, s vgl tbb krt okozunk vele, mint amennyit hasznl a lbak vdelmben. Az istllfslit ezzel szemben lazn tekerjk fel a lbakra, hiszen ennek feladata mindssze annyi, hogy melegen tartsa az zleteket s inakat. Az istllfsli al gyakran tesznek mg egy meleg alttet is, de ebben az esetben is pp csak annyira tekerjk szorosan, hogy az altt ne csszhasson ki alla. A fslitekers mdja s irnya megegyezik a munkafslival. Az istllfslit valban csak az istllban alkalmazzuk, munka kzben soha - de pldul szlltsnl igen nagy segtsg lehet a srlsek elkerlse rdekben.
Fsli vagy nvd?
Munkhoz ma mr gyakrabban hasznlnak a lovasok nvdt, mint fslit, s ennek szmos oka van. Az egyik legkzenfekvbb ok, hogy az nvdk hasznlata, felhelyezse jval egyszerbb, mint a hagyomnyos fslik, nem kell tekergetni, egyszeren tisztntarthat, s nem utolssorban mutats is. (Ez utbbi sajnos szmtalan esetben okozza az nvdk teljesen felesleges hasznlatt is.) Az elbbieknl jval praktikusabb ok, hogy az nvdket mg a viszonylag kezd lovasok is knnyszerrel tudjk jl felhelyezni a l lbra, mg egy fsli helytelen tekersvel a lb krosodst, st balesetet is okozhatunk. A fsli radsul csak egyetlen mdon helyezkedhet el a l lbn, mgpedig gy, hogy teljesen krlleli azt, mg az nvdk kztt vannak zrt s nyitott vltozatok is. A nyitott vltozatot a djugrat sportban alkalmazzk szvesen, mivel ez csak azon a szakaszon prnzott, ahol valban vdenie kell az inakat, ell viszont, ahol csak a szrcsontot vden, nyitott. Ez azt jelenti, hogy ha a l hanyagul emeli a lbait az ugrs kzben, fjdalmasan megtheti a szrcsontjt, amikor hozzr a rdhoz, mg a zrt nvd esetben magunk vdjk a lbt, hogy fjdalom nlkl bethesse, amivel jelents pontvesztesgre tehetnk szert egy verseny alkalmval.
A felszerelsek polsa
Ahogyan minden lovasfelszerelsnek, gy a fsliknak s nvdknek is rendszeres polsra van szksgk. A fslikat rendszeresen ki kell mosni, hiszen knnyen sszepiszkoldnak, s nem vet valami j fnyt a lovasra, ha szemmel lthatan kosztl ragad, sros fslival tekeri be a lova lbt. Ahhoz, hogy korrektl tudjuk feltekerni a l lbra a fslit, megfelelkppen kell azt elkszteni. Ez annyit tesz, hogy a kimosott fslit a szlein gondosan elsimtva kell szorosan sszetekerni, mgpedig oly mdon, hogy a belsejbe kerljn a rgztsre szolgl szalag vagy tpzr, s kvlre a sima anyag vge, hiszen innen kezdjk majd a lbra feltekerni. A helytelenl elksztett fslit nem, vagy csak rosszul lehet a l lbra feltenni, a begyrdtt szlek csnyn megnyomhatjk az rzkeny rszeket, nem is szlva arrl, hogy a fordtva feltekert fslit egyltaln nem lehet hasznlni. Az nvdk kezelse jval knnyebb ennl. A manyagbl kszlt vltozatokat egyszeren lemoshatjuk a patamosban, gyelve arra, hogy a bels felleten s a rgztsre szolgl csatokon mg vletlenl se maradjon egy szemernyi sr sem. A brbl kszlt nvdket valamivel nehezebb tisztntartani, ennek polshoz a nyereg s egyb brfelszerelseknl hasznlt nyeregszappan illetve brolaj alkalmas.
Forrs: Pointernet |