Tartalom
A djlovagls clja
A versenyek sznhelye /A plya/
A versenyeket teljesen sk, rugalmas, csszsmentes talaj plyn lehet rendezni. Orszgos szint verseny fves plyn nem rendezhet. A melegtplya talaja, lehetsg szerint legyen a versenyplya talajval azonos. A versenyplya, a kirt feladattl fggen 20 x 60 m, vagy 20 x 40 m terlet lehet. / bels mret /. A ngyszget kb. 30 cm magassg korlttal kell krlvenni. A korltot gy kell kialaktani, hogy A-nl knnyen nyithat s csukhat legyen. A rendeznek gondoskodni kell a ngyszg nyitsrl s csuksrl. Egyesleti s terleti versenyeken a ngyszg nyitva lehet, ha a versenybrsg elnke ezt megengedi. A betket a ngyszgn kvl kell elhelyezni gy, hogy a lovaglst ne zavarja. A betk pontos helyt a korlton is clszer megjellni. Szabadtren a kznsget a ngyszgtl legalbb10 m-re, fedett lovardban legalbb 2 m-re kell elhelyezni. Az els versenyszm eltt egy 60 x 20m-es gyakorl plyt kell a versenyzk rendelkezsre bocstani, ha lehet, a versenyplyval azonos talajjal. A verseny rendezje kteles orvosi gyeletrl gondoskodni.
A djlovagls /idomt lovagls/ clja s ltalnos elvei
A djlovagls clja a l szervezetnek s kpessgeinek harmonikus kifejlesztse. Ebbl kvetkezik, hogy a lovat egyidejleg kell nyugodtt, hajlkonny, felolddott s hajlthatv, ugyanakkor engedelmess s figyelmess tenni, hogy gy a lovas s a l kztt tkletes sszhang valsuljon meg. E tulajdonsgok a kvetkezkben nyilvnulnak meg: a./ a jrmdok tisztasgban s szablyossgban b./ a mozgs sszhangjban, knnyedsgben s fesztelensgben c./ az ells vgtagok knnyedsgben s a htuls vgtagok allpsben mindenkor a figyelmessg benyomst keltve d./ teljesen felszabadult tengedettsg a zablval mindennem feszessg, ellenlls nlkl. A l bizonysgot tesz j magatartsrl, figyelmes, bzik lovasban s szvesen engedelmeskedik neki, minden mozzanatban teljesen egyenes marad az egyenes vonalon s hajlkonysgt igazolja az veken. Lpse rendezett, szabad s fesztelen. getse szabad, puha, szablyos, lnk s tevkeny. Vgtja egyenletes, knnyed s temes. A koncok minden helyzetben mutassk tevkenysgket. Az egsz l fellnkl a lovas legkisebb befolysra. Mindig kszsges az elremensben. Izleteinek rugalmas hajlthatsga kvetkeztben a l szvesen s habozs nlkl nyugodtan s pontosan engedelmeskedik a klnbz segtsgeknek. Fizikailag s rzelmileg termszetes, harmonikus egyenslyban van. Munkja sorn- belertve a megllst is- a lnak mindig szron kell lennie. A l akkor van szron, ha egyenslyban van s nyakt a djlovagls kvetelmnyeinek megfelelen s terjedelem szerint tbb-kevsb feligaztva, velten hordja. A jrmd sszeszedettsget, tengedettsget mutat, kapcsolata knny s puha a szrral s teljesen felszabadult. Fejt nyugodtan tartsa a fggleges vonal eltt, rugalmas tarkval gy, hogy a tark legyen a legmagasabb pont, s lovasval szemben semmifle ellenllst ne fejtsen ki. A kdencia / rugalmas temessg / a l harmonikus mozgsnak az eredmnye, ami a jrmdok jl rzkelhet szablyossgn, lendletessgn s kiegyenslyozottsgn alapul. A kdencia lnyeges felttele, hogy a l a jrmdnak megfelel lland ritmusban mozogjon. A kdencinak minden feladat vgrehajtsakor s minden jrmdban meg kell maradnia.
A htralps A htralps a szimmetrikus htrafel mozgs fajtja, amelyben a vgtagok tlsan, majdnem egyszerre emelkednek s rnek fldet. A vgtagok legyenek jl emeltek s a hts lbak vonalon maradjanak. A htralpst megelz meglls s mozdulatlansg, valamint a htralps alatt a l szron maradva rizze meg szndkt az elre mensre. Slyos hibk: ha a l a lovas segtsgadst megelzi, vagy elsiet, minden ellenlls vagy szr ellen trekvs, elferdls, a hts lbak kitrse vagy lustasga, az ells lbak vontatottsga. Ha valamelyik djlovagl feladatban a htralpst gets vagy vgta kveti, a lnak azonnal , megszakts nlkl, egyetlen lps kzbeiktatsa nlkl kell megindulnia a kvnt jrmdban.
Az tmenetek A jrmd s iramvltoztatsokat szabatosan, elrs szerint kell vgrehajtani, gyorsan, de puhn s durvasg nlkl. A kdencit fenn kell tartani addig a pillanatig, amg a l j jrmdot vesz fel vagy megllni kszl. A lnak knnyedn kell szron maradnia, nyugodtan megrizni a megfelel ltetst.
A flfelvtel A flfelvtel clja, a l sszeszedettsgnek, egyenslynak javtsa, figyelmesebb ttele jabb feladat megkezdse, vagy jrmd vltoztats eltt. A flfelvtel a lovas alig lthat, ls, comb s kzsegtsgeinek majdnem egyidej, sszehangolt tevkenysgnek az eredmnye.
Az irnyvltoztatsok Irnyvltoztats kzben a l a halads irnynak megfelel vben legyen hajltva, maradjon elengedett s engedelmeskedjen ellenszegls nlkl lovasa segtsgeinek anlkl, hogy a jrmd temt, vagy iramt megvltoztatn. Az irnyvltoztats, pl. a jobb sarokban a sarkon thaladsnl a lnak sszeszedett s munka jrmdban egy 6 mter tmrj negyedkrt kell lerni, a kzp s nyjtott jrmdokban egy kb. 10 mter tmrjt. /A sarkok kilovaglsa klnbz jrmdokban./ A kzvltsoknl a lovas hajltott vonalon eltr az eredetileg kvetett irnytl, majd tovbbhalad akr a ngyszg negyed vonalig, vagy akr a kzpvonalig, vagy akr az ellenkez hossz falig, ahonnan ismt irnyt vltoztatva visszatr ugyancsak hajltott vonalon addig az eredeti vonalig, amelyen ezt a mozzanatot megkezdte. A kzvltskor a lovas az irnyvltoztats eltt egy pillanatra egyenesre lltja a lovat. Amennyiben a mterek vagy lpsek szmt a feladat pontosan elrja / pl. egy kzvltssal rintve a kzpvonal mindkt oldalt/ ezt a szmot szigoran be kell tartani s a mozzanatnak rszarnyosnak kell lennie.
A hajltott vonalak A kr 6, 8, 10 mter tmrj lehet. A 10 mteren felli tmrj krnl az " tmrn tli" kifejezst hasznljk. A kgyvonal egyenessel sszekttt flkrkbl ll. A kzpvonalon thaladva a l teste maradjon prhuzamos a rvidfallal. A flkrk hosszsgtl fggen az sszekt egyenes hosszsga vltozhat. A kgyvonal lovaglsa folyamn a lovas az els vet a rvid fal kzeptl fokozatosan tvolodva kezdi, utols vt az ellenttes rvidfalhoz kzeledve fejezi be. A hosszfalon elrt egyv kgyvonalat a kijellt betnl kell kezdeni s annak legtvolabbi pontja az E vagy B bettl szmtott 5 m-re esik. A hosszfalon elrt ktv kgyvonalat ugyancsak a kijellt bettl kell kezdeni s annak legtvolabbi pontja 2.5 m a hosszfaltl. Kgyvonalat a sarkokban megkezdeni vagy befejezni hiba. A nyolcas kt fordulatot s egyenl kt krt r le, a feladatban elrtak szerint, ezek a nyolcas kzepnek rinti. A lovasnak lovt egy pillanatig egyenesre kell lltani, mieltt az alakzat kzepn irnyt vltoztat. A vllat be gyakorlatnl a l knnyedn meghajlik a lovas bels combja krl. A gyakorlatot hrom patanyomon kell vgrehajtani, gy, hogy a kls els pata a bels hts pata el kerljn. A l bels ells oldali lba tlp a kls els lbon, a bels hts lb pedig a testtmeg al, a slypont irnyba lp. A gyakorlatot a l csak a koncizlet megfelel hajltsval tudja vgrehajtani, ami az sszeszedettsg fokozdshoz vezet. A farat be gyakorlatnl a l knnyedn meghajlik a bels comb krl, a kls hts pata a bels els pata vonalba lp, a kls hts lb tlp a bels hts lbon. A gyakorlatot hrom patanyomon kell vgrehajtani. A farat ki gyakorlatot a faltl egy jrssal beljebb kell elvgezni, a l fara kzelit a falhoz. Egybknt a feladat vgrehajtsra a farat be elrsai az irnyadk, ellenkez irnyba. A floldalazs gyakorlat a farat be egyik vltozata az tlvonalon vgrehajtva. A l a lovas bels combja krl enyhn meghajlik, ezzel szabadsgot s mozgkonysgot biztostva a vllaknak, ami a mozgst folyamatoss s kifejezbb teszi. Az ells lbaknak kiss meg kell elzni a htskat. A l kls oldali lbai tnylnak a bels oldali lbain s a l a menetirnnyal megegyez irnyba nz. Az egsz mozgs alatt meg kell rizni ugyanazt a kdencit s egyenslyt, mint amivel a l addig haladt. A vllaknak adand nagyobb szabadsg s mozgkonysg rdekben klnsen fontos, hogy a l ne csak helyesen hajltott legyen, ezzel elkerlve a bels oldali vllak tlsgos elretoldst, hanem rizze meg lendlett is fknt a bels hts lb hasznlatval.
Perdls s flperdls A perdls s flperdls olyan kt patanyomon lovagolt kr /flkr/ amelynek sugara egyenl a l hosszval, az ells lbak a cspk krl fordulnak. A perdlseket /flperdlseket/ rendszerint sszeszedett lpsben s sszeszedett vgtban lehet vgrehajtani, de vgrehajthat piaff- ban is. A perdlsben / flperdlsben/ a feladatot az adott jrmdban, a lbsorrend megtartsval kell vgrehajtani, melynek sorn a bels hts lb mintegy tengelyl szolgl s minden lpsnl felemelkedik, majd az elz patanyomban vagy egy kiss elbb r fldet. Brmely jrmdban hajtjk vgre a perdlst / flperdlst/ a lovat enyhn arra az oldalra kell hajltani, amelyre fordul s a knny tmaszkodsnak, valamint a kdencinak meg kell maradni. A perdls /flperdls/ folyamn a l rizze meg lendlett, ne mutassa a legcseklyebb szndkt sem a htralpsnek s tengelytl val kitrsnek. Ha a bels hts lb nem emelkedik s nem helyezdik le megfelel temben, mint a msik hts lb, akkor a mozgs nem szablyos. A perdls / flperdls/ minsgnek rtkelst a rugalmassgra, a knnyedsgre, az temessgre s szablyossgra, valamint a pontossgra s az tmenetek knnyedsgre kell alapozni. A vgtaperdlsekben / flperdlsekben/ tbbek kztt az egyenslynak, emelkedsnek s a lpsek szmnak sszhangban kell lenni./ a flperdlseknl hrom-ngy, a perdlseknl hat-nyolc lps v. vgtaugrs kvnatos/.
A passzzs A passzzs lervidtett s ersen sszeszedett, nagyon magas s igen temes gets. Jellemz a hts lbak kifejezett tevkenysge, a trdek s trdhajlatok hangslyozott hajltottsga, valamint a mozgs kecsessge s rugalmassga. Mindkt tls lbpr egytt emelkedik s egyms utn jl szablyozott temben r fldet egy hosszra nyjtott lebegssel. Elvben az elrugaszkod ells lb patja lebegskor a lbszr kzepig, a htuls lb patja knnyedn az elrugaszkod htuls lb bokjig emelkedik. A nyak legyen feligazodott s velt, a tark a legmagasabb pont, a homlokvonal megkzelti a fgglegest. A tmaszkods knny legyen, hogy a l megakads nlkl tudjon tmenni passzzsbl piaffe-ba s fordtva, minden lthat erfeszts, valamint anlkl, hogy temessgt megvltoztatn. Mindig a folyamatos elremens trekvse jellemezze. Komoly hibnak szmt a htuls lb temzavara, az ells lb vagy a csp oldals kilengse, az ells lbaknak a kapkod mozgsa, a hts lb leragadsa.
A piaffe A piaffe rendkvl sszeszedett, feligaztott s temes helyben gets. A l hta hajlkony s rugalmas. A far knnyedn leereszkedik, a csp s a trdhajlat tevkeny s aktv, a vllak s az ells vgtagok rendkvl knnyedek s szabadok. Minden tls lbpr egytt emelkedik s egyms utn, jl szablyozott temben s fldet egy kiss nyjtott lebegssel. Elvben a lb patja lebegskor az elrugaszkod ells lbszr kzepig emelkedik, a htuls pata az elrugaszkod lb bokjig. A nyak legyen feligaztott s velt, a homlokvonal fggleges. A tmaszkods knnyed, a tark rugalmas, a l puhn rintkezik a kitart szrakkal. A l teste felemelkedik s sllyed egy rugalmas, temes s harmonikus mozgsban. Annak ellenre, hogy szigoran egyhelyben s tkletes egyenslyban kell a piaffe-ot vgrehajtani, lland s erlyes elrehajt ervel legyen telve, mely a lnl szakadatlan elrefel val megindulsban mutatkozik, felkszlve arra a pillanatra, amikor megsznik a piaffe-ra sztnz segtsg. Komoly hibnak szmt a legcseklyebb htrafel mozgs, a htuls lbak szablytalan mozgsa, az ells lbak keresztezse vagy a csp ingadozsa. Elsietett mozgs, vagy temessg nlkli szablytalan, vagy lebegs nlkli lpsek nem nevezhetk valdi piaffe-nak.
|