Az elz rszben a keskeny s a szk pata pldjn keresztl mutattuk be, mi is a klnbsg egy szablytalan s egy beteg pata kztt. Most egy jabb beteg pata kerl vizsglatra, amely szintn sok esetben megtveszti mg a szakavatott szemllt is, ez pedig a manks lls. A manks lls a beteg patk - sajnos igen npes - csaldjba tartoz patalls. Gyakran sszekeverik a manks llst a rokkant pata fogalmval, hiszen mindkt problma esetn egy esetleges rntgen a patacsont kibillenst mutatja, csakhogy mg a rokkant pata esetben a patacsont ugyan kibillen, de a szarutok egyenes marad, addig a manks llsnl az egsz kplet, vagyis a patacsont mellett a szarutok is kibillen normlis helyzetbl. Ha a vizsglat alapja a rntgenfelvtel, s nem a teljes pata szemrevtelezse, akkor termszetes, hogy a kt dolog - a rokkant pata s a manks lls - hasonl kpet mutat, hiszen a rntgen mindssze a patacsont helyzett mutathatja, a szarutokot nem ltjuk, gy a megtlsnl sem vehetjk figyelembe.
 Bal hts pata
Mi jellemzi a manks llst?
Manks lls esetben, mivel az egsz kplet a szarutokkal egytt kibillen normlis, szablyos helyzetbl, a l csak a hegyfali rszt kezdi terhelni. Ahogyan a pata szaruja nvekszik, a hegyfali rszen egyre jobban eltapossa a l, a pataszaru gyakorlatilag eltpdik az sszekt rteg nyomvonalnl. A saroktmasz irnyban ezzel szemben nincs megfelel terhels, pp ezrt ezen a terleten tlntt lesz a szaru, s - idejben trtn megfelel beavatkozs, pataszablyozs nlkl - ez a helyzet egyre inkbb rosszabbodik.
Hogyan alakulhat ki manks lls?
Kt alapvet csoportra oszthatjuk a manks llst: egyrszt rkltt, msrszt szerzett vltozatt klnbztetjk meg. Az rkltt manks lls rtelemszeren nem megelzhet, legfeljebb a tovbbi tenysztsbl kizrva a hibt rkt egyedeket, cskkenthetjk az elfordulst. A szerzett manks lls kialakulsban azonban a takarmnyozsnak rendkvli szerepe van. A nvekedsben lv csikk takarmnyozsban gyakori "tlkaps" az energiban, fehrjben tl ds kiegsztk, st akr egyes szteroidok etetse is. Ez ahhoz vezet, hogy a csik csontrendszere intenzvebben kezd nvekedni a normlisnl, mg az zleteket mkdet nrendszer fejldse nem kpes kvetni ezt a felfokozott nvekedsi tempt. Ennek termszetes kvetkezmnye, hogy a nvekedsben "lemarad" nrendszer megvltoztatja a tlzott intenzitssal nvekv csont helyzett.
Mit jelent az, hogy kibillen a patacsont?
A pata belsejben tallhat patacsont normlis mkdshez megfelel erej s mret nrendszerre van szksg, amely a hajlt s a feszt funkcikat mkdteti. Ha a csontrendszer hirtelen nvekedsnek indul, s az nrendszer nem kpes kvetni azt, akkor - ha anatmiailag megvizsgljuk a patacsontot - azt ltjuk, hogy az als kpleteknl tbb illetve ersebb nszalagok tallhatk, mint az ells anatmiai rsznl, s ha a csont kzpen intenzven nvekszik, akkor az ersebb ellenlls irnyban elmozdul, kibillen a patacsont s ezzel egytt a pata teljes kplete is.
Mi a patazleti s mi a csdzleti manks lls?
Az elbbiekben megbeszltk, hogy mi az alapvet klnbsg az rkltt s a szerzett manks lls kztt. De a szerzett manks lls is tbbfle csoportba sorolhat, hiszen nem csak a patacsont, hanem a csd problmi is vezethetnek manks lls kialakulshoz. Ha a l csdje tl meredek, ez a hegyfal tlzott terhelsvel s a saroktmasz tehermenteslsvel jr egytt. Nem megfelel pataszablyozs mellett ez a meredek csd is elvezethet a manks lls kialakulshoz.
Mit tehet a kovcs a manks lls javtsa illetve kikszblse rdekben? A lovak ltalban hromves korukra rik el felnttkori fejlettsgket, gy az addigi idszakban mg knnyebben korriglhatk az esetleges problmk, mint a ksbbiekben. A j kovcs nem "megkrmli", hanem "pataszablyozza" a lovat, hiszen feladata nemcsak az, hogy "rutinbl" egyenletesen elszedi a tlntt szarut a pata teljes felletn, hanem az is, hogy felismerve az esetleges problmkat, megprblja azokat korriglni. A manks lls esetn, mint azt mr emltettk, a l csak a pata hegyfali rszt terheli, a saroktmasz irnyban azonban nem. gy a tehermentestett rsz nem is kopik, a hegyfali rsz azonban tlzottan is. Ha a kovcs egyenletesen szedi el a pataszarut, azzal csak tovbb fokozza a bajt. A j megolds az lenne, ha ltva a manks lls kialakulsnak veszlyt vagy megltt, a pataszablyozskor a hegyfali rszbl mr egyltaln nem szedne el - mivel azt a termszet megoldotta, a mozgsbl ereden az kellkppen elkopott -, a saroktmasz irnyban viszont tlntt a szaru, gy azt kell megfelel mennyisgben eltvoltani. Ha teht a kovcs nem "sz nlkl", hanem a problmt tltva, a pata szablyozsnak lehetsgeit alaposan mrlegelve dolgozik, akkor szmos esetben idejekorn korriglhatja a kezdd szablytalansgot illetve patabetegsget.
Forrs: Pointernet |