pacyk
pacyk
Lpj be te is a lovak csodlatos vilgba!Legyl pacy tag!
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
:))

 

 
modulnev

 

 
modulnev

 

 
Az ugrats
 
Nagy lovas kft.A legjobbtl a legjobbnak..A lovak szolglatban.

 
modulnev

 

 
Lovas rdekessgek
 
:)))

   Glitter Graphics

 
Pony club
 
Az aki a vilgon a legfontosabb:

Glitter Graphics

 
Ember s llat kapcsolat

Ember s llat kommunikcija

Az ember trsas lny, s mai fejlettsgnek elrsben, illetve ahogy sokan (br rszben tvesen) megfogalmazzk, az "llatvilgbl val kiemelkedsben" a kommunikcinak rendkvl jelents szerepe volt. Rgebben - eltekintve a npmesei "llatok nyelvtl" - gy vltk, hogy a kommunikci kpessge az ember egyedi tulajdonsga, s pontosan ez klnbzteti meg t az llatoktl. A klnbz llatfajok megfigyelsnek, a viselkedskutatsnak ksznheten ma mr tudjuk, hogy valamilyen mdon minden llny kommunikl a krnyezetvel, s ezen bell is kiemelten, valamilyen sajt nyelvezeten "beszlget" fajtatrsaival.

Az ilyen llati kommunikci megfigyelse is rendkvl rdekes kvetkeztetsek levonsra adhat alkalmat, mg rdekesebb azonban az a md, ahogy az azonos lhelyeken osztoz klnbz fajtkhoz tartoz llatok kialaktottk a fajtakzi kommunikcis jelzsrendszerket. Az afrikai szavannn legelsz zebracsorda kpes megllaptani a kzelben tartzkod ragadozkrl, hogy azok hesek-e, avagy jllakottak, s ha hesek, vajon ket vlasztja-e ki, vagy ms zskmnyllat ll rdekldse homlokterben. Ebben az esetben termszetesen nincs sz arrl, hogy mondjuk az oroszlnok ezt az informcit meg akarnk osztani a zebrkkal - nkntelenl is elruljk azonban viselkedskkel, gesztusaikkal.

Ennl is rdekesebb a domesztiklt llatok kommunikcija. Alapveten most is arrl van sz, hogy az azonos letteret megoszt llatok - rszben sajt rdekkben - megtanuljk egyms nyelvt, belertve az embert is. Termszetesen arrl sz sincs, hogy hzillataink elvont gondolkodsra lennnek kpesek, s megrtenk ilyen jelleg kzlseinket, igenis megrtik azonban a rjuk vonatkoz, vagy szmukra informcitartalommal br jelzseinket. Az emberrel folytatott kommunikciban klnsen kitnnek a vadon is kzssgekben, trsadalmakban l llatok, pldul a kutya, s a l. Ennek oka egyrszt az, hogy eleve rtelmes lnyek, msrszt kettjket vszzadokon keresztl hasznlta az ember munkatrsknt, gy a velk folytatott kommunikci fontosabb volt, mint a tbbi hzillat esetn.

Vizsgljuk meg kicsit kzelebbrl ezen llatok, s az ember kztt kialakult kommunikcis smkat. Felismerve azt a tnyt, hogy mindkt llat alapjban vve kzssgi lny, s mindkettnek van a fajtjn bell hasznlt sajt nyelve, els gondolatunk az lehet, hogy az ember, mint felsbbrend kommunikcira kpes teremtmny, egyszeren megtanulta ezen llatok sajt, nyilvn egyszerbb nyelvt. Errl azonban sz sincs! Valjban az lenne a meglep, ha gy lenne. Mirt is van szksg ugyanis a fajtn, a kzssgen belli kommunikcira? Tulajdonkppen azrt, hogy minl kevesebb, az egyedek erforrsait feleslegesen rabol torzsalkodsra, mg kevsb esetleg hallos kzdelemre legyen szksg, s mgis rvnyesljn az lvilg alapvet mkdsben vilgosan felismerhet darwini rendez elv, a szelekci, melyet rviden gy fogalmazhatunk meg, hogy a legletrevalbb, a krlmnyekhez legjobban alkalmazkod egyednek kell tovbbrktenie gnjeit. Az emberrel folytatott kommunikcinak azonban alapveten ms clja van, gy ms kzlsekre, ms jelleg informcik tadsra van szksg.

Ezek utn nyilvn az a megllapts sem meglep, hogy a kommunikci rvnyes jelzsrendszere fgg attl, hogy az ember mire hasznlja az llatot. Msknt kommunikl a juhsz a terelkutyval, mint a rendr az rz-vd kutyval, ms jelzseket adunk a htaslnak, mint az igsnak, stb. Az ember kzlsre az llatok termszetesen valamilyen mdon reaglnak. Kijelenthetjk, hogy az ember annl hatkonyabban kpes az llatot az adott szerepben hasznlni, minl jobban odafigyel az llat jelzseire, viszontvlaszaira. Az llat sem bjhat ki ugyanis a brbl, s nem kpes levetkezni a sajt fajra jellemz kzlsrendszert, amellyel elrulja hangulatt, rzseit, s amely lehetv teszi jvbeni cselekedeteinek rvid tv elrejelzst is.

Amennyiben valaki az ember s az llat kztti kommunikcit tranzitvknt kpzeli el, slyosan tved. Brmilyen kitnen megtanulja valaki a lovaglshoz szksges, gynevezett "segtsgek" nyelvt, s brmilyen egyrtelmen is kpes ezek segtsgvel kzlni a lval a sajt akaratt, ez nmagban kevs. A l ugyanis fggetlen, rz lny, akinek sajt akarata, s bizonyos fok dntsi szabadsga van. Valjban a maga fl-msfl tonnjval, sokkal fejlettebb izomzatval, gyorsabb reflexeivel brmikor knnyedn legyzhetn az embert. Tulajdonkppen kisebbfajta csodnak is tekinthetjk, hogy ennek ellenre mennyire knnyedn hajland alvetni magt az ember akaratnak, mennyire knnyen fogadja el az embert urnak s parancsoljnak.

Termszetesen megvan ennek is a magyarzata. A l alapveten zskmnyllat, amely tpllkozs kzben (lvn le kell hajtania a fejt, s gy nem tudja kmlelni krnyezett) ltalban vdtelenebb. ppen ezrt szervezdtt csordkba, ezrt alaktotta ki a kzssget - sokuk kzl mindig van, aki ppen figyel, mikzben a tbbi legel. Kzssg esetn azonban hatatlanul ki kell alakulnia egyfajta hierarchinak; minden trsas lny esetn megfigyelhetjk, hogy vannak dominns egyedek, s vannak alvetettek. A legtbbszr bonyolult alrendeltsgi viszonyokat lthatunk. Szmos fajta esetn, gy a lnl is, a magasabb rang, klnsen a vezri rang azonban felelssggel, teht nagyobb stresszel is jr. Ezt a felelssget ezrt a l nagyon is szvesen truhzza msra, pldul az emberre is.

A felelssg ilyetn truhzsa alapveten bizalmi krds. A l bizalmt viszonylag knny elnyerni - az egyszer eljtszott bizalmat azonban szinte lehetetlen visszaszerezni. A lovasnak sajt rdekben minl pontosabban meg kell ismernie lovt, s minl folykonyabban kell beszlnie a nyelvt. Az ember s a l egyttmkdse sorn teht a kommunikcinak interaktvnak kell lennie. Ezt az lltst akr ltalnosthatjuk is, amely brmely llatokkal vgzett tevkenysg esetn igaz marad.

Vizsgljuk most meg, hogy a lovas s a l kztt milyen mdszerek segtsgvel zajlik a kommunikci. A lovas alapveten mozdulatokkal, rintssel, testslyval, kisebb mrtkben veznyszavakkal irnytja a lovt. A l rendkvl rtelmes llat, s ezen jelzseket kln-kln is kpes megrteni. A legtbbszr azonban egyszerre tbb jelzst adunk a lnak, aki az egymst megerst jelzsekbl sokkal gyorsabban s sokkal pontosabban rti meg a parancsot, mintha csak egyikket adtuk volna. Termszetesen ssze is zavarhatjuk a lovat, ha tbb, egymsnak ellentmond utastst adunk neki. A l erre gy reagl, hogy sokkal ttovbban hajtja vgre ezek valamelyikt, leginkbb az ltala legknyelmesebbnek vlt mveletet.

A l kommunikcija alapveten testtartsbl, illetve bizonyos egyszer mozgsokbl ll. A lovasok ezt pldul gy fogalmazzk meg, hogy "tadja a htt", vagy "hattynyaka van" - mindkett biztos jele annak, hogy a l elfogadja lovast, s igyekszik vgrehajtani az utastsait. A l fle is rendkvl fontos informciforrs. Ha lesunyja a flt, akkor tmadsra kszl, vagy fenyegetve rzi magt - de mindenkppen valamilyen erszakos cselekedetre kell felkszlnnk. Ha flei tartsan elre llnak, akkor valsznleg nem figyel a lovasra, esetleg kszl valamire - ilyenkor a lovas jobban teszi, ha klnsen odafigyel. Ha a l egyik fle nagyjbl a lovas fel fordul, a msik fle pedig erre-arra fordul (idnknt felcserlve a kt fl szerept), akkor a l elfogadja lovast, s figyel r. A lovas ezt el tudja segteni azzal, hogy beszl a lhoz, vagy ms mdon fenntartja a figyelmt. Tulajdonkppen mindegy, hogy mit mond - a lnyeg itt az intonci, amellyel kzlhetjk htasunkkal rzseinket, vlemnynket - nyugtathatjuk, bntethetjk, figyelmeztethetjk t egyarnt.

Mg az ember akr veznyszavakkal, akr csak a hangulatot kzvett vagy felidzni szndkoz beszddel is kommunikl, addig a l viszonylag ritkn ad ki hangot az emberrel folytatott kommunikcija sorn. Elfordul persze, hogy felnyert - ez azonban a legtbbszr ms lovaknak szl jelzs. Ember esetn a "rhgs" nev hangot adhatja ki kifejezett jelzsi clzattal, legtbbszr megelgedettsgt, vagy egy jl sikerlt trfa feletti rmt mutatva gy ki. Ez a trfa idnknt meglehetsen "goromba" is lehet - jaj azonban annak az embernek, aki ilyenkor megbnteti a lovat! Valsznleg hossz idre, taln rkre elveszti vele a bizalmt. A l ilyen rtelemben radsul hossz emlkezet, s meglehetsen bosszll teremts is. Kpes a 10 ve nem ltott embert is felismerni, s trleszteni neki a mltbeli srelmekrt.

A l ltal adott hangjelzsek hinya is magyarzhat azzal, hogy alapveten zskmnyllat, gy nem clszer tlsgosan felhvnia magra a figyelmet. Egy ragadoz esetn ms a helyzet, hiszen azok - pldul hajts kzben - sokkal gyakrabban adnak ki hangot. Valban, ha megvizsgljuk a szintn hziastott kutya jelzsrendszert, sokkal tbb hangjelzst tallhatunk benne - mghozz olyan hangjelzseket, amelyeket a kutya kifejezetten az emberrel val kommunikcihoz fejlesztett ki.

A l s lovasa kztti kommunikci fenti lersa termszetesen a mr betantott, szakszval belovagolt lovak, s gyakorlott lovasok esetn igaz. Megfigyelhet, hogy azok a belovagolt lovak, akiket kezd lovasok betantsra hasznlnak, sokkal kevsb hajtjk vgre a lovas bizonyos utastsait. Egyes kezdkre jellemz, hogy llandan belekapnak a szrba - a l szmra ez a megllsra felszlt egyik jelzs. A kezdk ltal gyakran lovagolt l azonban csak akkor veszi ezt megllt jelzsnek, ha ms segtsgek is erstik a hatst, illetve ha klnsen egyrtelm a jelzs (nagyon ersen hzzk a szrat).

A lovaglsnak megvan a maga sajt, kialakult nyelve - azonban minden ember a csak re jellemz "akcentussal" beszli azt. Brmely l kpes a lovas sajt jelzsrendszert gyorsan megtanulni, s az egyes lovasok kztt klnbsget tenni. Ennek termszetesen vannak korltai. Ha egy lovat rszoktatunk arra, hogy a "csibsz" felkiltsra ugorjk be vgtba, akkor egy gyantlan lovassal a htn is megteheti ezt, ha egy ltala parancsadknt elfogadott szemly kiadja neki ezt a veznyszt. Mindenkppen megfigyelhet azonban, hogy l s lovasa kztt akkor a leghatkonyabb a kommunikci, ha a lovat ms nem lovagolja, a lovasa viszont sok idt tlt el vele egytt. Az egytt tlttt id nem felttlenl jelenti azt, hogy llandan lovagolni kell a lovat, st! A l szmra egy alapos lekefls, esetleg lecsutakols sokkal tbbet jelent, mint akrhny rai egyttdolgozs (lovagls). A lnyeg az, hogy a lovas minl tbbet foglalkozzk a lval - ez is rsze ugyanis a kettejk kztti kommunikcinak, s tovbb ersti a felttlenl szksges bizalmat.

Mg rdekesebb a mg be nem lovagolt lovak betantsa, amit - a dolog termszetbl addan - csak gyakorlott, s ilyen tren tapasztalatokkal rendelkez lovas vgezhet. Gondoljunk arra, hogy a l, mint zskmnyllat, felttlen meg kell bzzk abban, akit a htra enged. A l ugyanis ekkor mr nem kpes hatkonyan vdekezni, de elfutni sem. Rgen "betrtk" a lovakat - mint a sz is mutatja, tulajdonkppen megtrtk ellenllst, rknyszertettk a lovas elfogadsra. Ma mr sokkal jobb mdszer ll ehhez rendelkezsnkre - s ezt a mdszert a lovak trsadalmnak alapos megismerse, a l sajt fajtrsaival folytatott kommunikcijnak megfigyelse adta a keznkbe.

Alapveten most is a l bizalmnak elnyersrl van sz. Ehhez - brmilyen meglep is - elszr fenyegetnnk kell a lovat. Az ember erre alkalmas - flnk llandan lelapul, a l szmra "lesunyt flek" vagyunk, ami az nyelvn azt jelenti, hogy erszakos cselekedetre kszlnk. Ez hangslyozhat azzal, hogy llandan teljes testnkkel fel fordulunk, s fenntartjuk vele a szemkontaktust. Amennyiben egy l helytelenl viselkedik a mnesben, a dominns egyed elsknt kizi onnan, majd pontosan a fenti gesztuscsoporttal tartja tovbbra is tvol. A kiztt l erre azzal reagl, hogy elkezd krzni a mnes krl, egyre lejjebb ereszti az orrt, esetleg elkezd "csammogni" (rg mozdulatokat vgezni). Ezzel tulajdonkppen azt kzli, "n egy bks fev vagyok, nem bntok senkit". (Csikknl klnsen gyakran figyelhet meg a fenti megalzkodst jelent gesztus.) Amikor az alfa egyed - aki mindig egy kanca, a "domina" - megbkl vele, akkor megsznteti a szembenllst, oldalval fordul fel, mire a kegyelmet kapott l visszatrhet a tbbiek kz.

A belovagls eltt az azt vgz embernek is alapveten gy kell viselkednie, mint az alfa egyednek. Ehhez olyan karmra van szksg, amely kizrja a klvilgot - a l ugyanis trsas lny, s ha senki ms nincs, akkor az embert is hajland elfogadni trsknt, csak egyedl ne kelljen maradnia. Elsknt az - egybknt is bizalmatlan - l fel kell fordulni, fenntartani vele a szemkontaktust. A l egy id utn megalzkodik. Bizonyos id elteltvel el kell tle fordulni, s nem is szabad t figyelni - a l magtl odamegy az emberhez, "csatlakozik". Ez a folyamat persze nem egy-kt perc alatt zajlik le, de meglepen hamar (fl/egy nap) alatt el lehet rni a csatlakozst. Ez mg nem a belovagls, legfeljebb a kezdete, de a bizalom kezdeti megszerzse, majd egyre nagyobb mrtk megerstse utn a megfelel technikkkal, lehetleg a pozitv megersts mdszervel az is megkezdhet. Az gy felksztett l viszont sokkal megbzhatbb trsunk lesz, mint az ervel betrt - hacsak ksbb el nem jtsszuk a bizalmt.

A fenti mdszer lersa termszetesen rendkvl vzlatos. Aki sikert akar elrni, annak minl gondosabban tanulmnyoznia kell azt a nyelvet, amit a lovak egyms kztt beszlnek. Az ismerkeds kezdeti szakaszban erre azrt van szksg, mert a l mg nem tanulta meg az ember nyelvt; mrpedig ha a hegy nem megy Mohamedhez, akkor Mohamednek kell a hegyhez mennie. Mg egy rdekes megfigyelsre rdemes rviden kitrni. A krds az, hogy brmely egszsges ember kpes lehet-e a lval folytatott kommunikcira. A vlasz tulajdonkppen igen, de azzal a megszortssal, hogy azonos kommunikci esetn is a l az esetek nagy szzalkban sokkal inkbb kpes alvetni magt egy frfinek, mint egy nnek. Ennek pontos oka nem ismert. Valsznsthet, hogy itt is a frfiak s a nk alapvet rtkrendi s viselkedsi klnbsgrl lehet sz - a frfi azrt fog inkbb uralkodni a lovon, mert erre ers ksztetst rez, mert eleve uralomvgy. Nagyon sok kitnen lovagl hlgy van, azonban ket a l jobban partnernek tekinti, mint az azonos kvalits frfiakat. Ettl mg vgrehajtja az utastsait, de viselkedsn akkor is jobban tetten rhet az idnknti ellenszegls, a "lzads".

Ennyi ismeret birtokban akr meglepnek is vehetjk, hogy ms llatokkal val tbb vezredes egyttls utn mirt hittk mgis sokig azt, hogy "az llatok nem beszlnek" - mikzben sokszor, sokan kijelentettk azt is, hogy "a kutym annyira rtelmes, szinte megszlal". Ennek oka az, hogy sokig csupn a szbeli kzlst tekintettk kommunikcinak. Ma mr tudjuk, hogy az emberi kommunikcinak a testbeszd a mai napig kzel felt adja, megerstheti vagy gyengtheti a sz ltal hordozott informcit.

Elmondhatjuk teht, az ember a hziastott llatok legtbbjvel kialaktott egy olyan kzs nyelvet, amelyet valamennyire mindketten beszlnek. A hozz legkzelebb ll kt lnnyel, a kutyval s a lval klnsen gazdag szkincs nyelven kommunikl. Megfigyelhetjk azonban azt is, hogy az llatok ltalban jobban beszlik az adott nyelvet, mint az emberek - mg akkor is, ha az utbbiaknak gyakran van dolguk ezzel az llatcsoporttal. Ahhoz kpest, hogy egy embernek mennyi idre van szksge ahhoz, hogy tbb-kevsb kpes legyen beszlni, vagy legalbb megrteni a lovak nyelvt, a l sokkal gyorsabban elsajttja az ember ltal rknyszertett nyelvet. Ilyen rtelemben vve teht gy tnik, az llatok rtelmesebbek nlunk. Ez a gondolat taln eretneknek tnik, de valsznleg rdemes lehet eltndni rajta, valban gy van-e, s valban ezt akarjuk-e.

 
Ennyien voltatok itt:))
Induls: 2006-04-15
 
Kp:))

Glitter Graphics

 
Ugrpaci

 

 
Minden ami l s rdekes avagy lrdekessgek:O))
 
modulnev





 
Mennyi az id?
Tartalom
 
Felszerelsek lnak s lovasnak
 
Zene:))
 
Minden nemessg s gynyrsg a lovaktl szrmazik!

 
modulnev


     Glitter Graphics

 
Lovassportok
 
Djlovagls
 
modulnev

dvzllek a lovak csodlatos vilgban!

A lovak csodlatos s gynyr lnyek,gyere s ismerd meg ket!

 
Lpols
 
A pata
 
modulnev

 
modulnev

 

 

 
Ne lopj!!

 
Animci:))

 

Kedves Csokoládé kedvelõk! Segítségeteket kérném a kérdõívem kitöltéséhez! Témája a CSOKOLÁDÉ MÁRKÁK! Köszön    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati hõszigetelését!    *****    * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!