Az ugrkpessgrl |
Az ugrkpessget mr sokan megprbltk definilni, azonban egzakt mdn lerni eddig nem sikerlt. A magyarzat, hogy egy rendkvl sszetett tulajdonsgrl van sz. Mst jelent a l ugrkpessge, ugrkszsge, ill. ugrstlusa (bascule) is. Az ugrkszsg egy olyan veleszletett kpessg, mely hatsra az llat a szmra mg minden erlkds nlkl megugorhat, elfogadhat magassg, szlessg, szn s alak akadlyokat magtl, a lovassal val egyttmkdse jell ugorja meg, nem pedig a tlzott sarkanty, vagy plcahasznlat sorn bevsdtt negatv tapasztalatok hatsra. Az ugrstlus meghatrozsa mr valamivel pontosabb: a lnak az ugrs felett mutatott mozgsformja. Azonban nem hanyagolhatjuk el ennek a szerept sem, hiszen kzvetve befolysolja a versenyeken elrt eredmnyeket. Egy rossz bascule-t mutat l lbait lgatva leveri az akadlyrudat, noha kivl ugrkpessge miatt, maga al hzott lbakkal hibtlanul ugorn az akadlyt. Ezt a htrnyos tulajdonsgot a kikpzs alatt ugyan prbltk korriglni a lovak n. brolsval, ami annyit jelent, hogy ugrs kzben a lbt lgat l lbra tnek, vagy a rudat magasabbra emelik, hogy a l beverje a lbt. gy a l nem egyttmkdse, hanem flelme jeleknt fogja korriglni lbait az ugrs felett. Mindez adott egyednl eredmnyre vezethet, viszont a tulajdonsg szerzett volta miatt nem rkldik (ppen ezrt a Nemzetkzi Lovas Szvetsg /F.E.I./ tiltja a lovak brolst).
Az ugrkpessg ppgy, mint a lnak egyb kpessge (gyorsasg, hossztv-brs, stb.) a szervezet anatmiai s lettani rkltt adottsgainak sszessgn alapul, mely ha megvan az llatban, mg nem biztos, hogy rvnyre is jut. Itt kell megemlteni azoknak a krnyezeti hatsoknak az sszessgt, melyek befolysoljk egy l teljestmnyt, a versenyben elrt eredmnyt. Ilyen hatsok pl. a felnevels, a kikpzs korai szakaszban a lovat rt lmnyek (pl. feldnttt akadly, felbuks esetn negatv), a lovas kpzettsge, a tartsi, takarmnyozsi, kikpzsi krlmnyek. Vannak bels tnyezk is, mint pl. intelligencia, egszsg, temperamentum, erllapot, ill. ide sorolhatk a negatv, bevsdtt lmnyek, melyek ugyan kls hatsokknt jelentkeztek, de bevsdsk utn, mint bels tnyezk jtszanak szerepet.
Az ugrkpessget az additv mdon rkld kvantitatv tulajdonsgok kz soroljk. A tulajdonsg javtst szolgl tenyszti munkt nagyban nehezti, hogy nincs kialakult mdszer a tulajdonsg mrsre. A msik problma a populcik kis mrete s a nagy genercis intervallum.
A genetikai trvnyek (mutis mutandis) ppgy rvnyesek a lra, mint ms llatfajokra. Tudjuk, hogy az ugrkpessg kvantitatv tulajdonsg, azaz szmszersthet, additv mdon rkldik. rkld mennyisgi tulajdonsgok mg a lnl:
- tvolsgbrs (flyer, steher);
- a gyorsasg mrtke (speed);
- ugrkpessg (nem ugrstlus! /bascule/);
- getkszsg;
- az izmoltsg tpusa (szikr szraz, telt hsos, barzdlt);
- kzdenituds - kzdkedv s ezzel egytt a btorsg flelem (idegrendszer);
Ezek sszeadd (additv) gnhatsok alapjn vivdnek t szlrl-utdra, kevert formban, amely azonban azt a jellegvonst a ksbbiekben is megtartja s nem hasad fel jra a kiindul pontra. Az sszeadd (additv) rklsmenet a nevt onnan kapta, hogy itt egy-egy tulajdonsgra nzve tbb szz, esetenknt mg tbb gn sszegezdsrl van sz, teht az ilyen tulajdonsgot, mint pl. az ugrkpessg, tbb szz gnnek az egyttes befolysa alaktja ki. Az additv mdon rkld tulajdonsgok kzs jellemzi:
- kialakulsukat nagyszm gn, gnpr egymsra hatsa befolysolja;
- ezrt a szlk kzprtktl szmtott ugrsszer eltrsre az utdoknl nem lehet szmtani;
- a mindenkori utdok akr fajtisztn tenysztnk, akr kereszteznk, mindig a kt szl kpessge kzprtknek megfelel kpessgszintet rklik;
- ezek a tulajdonsgok a rokontenyszts hatsra nem, vagy csak alig szreveheten romlanak;
- ltalban mind magas h2-rtkkel rendelkeznek, teht nagy bizonyossggal rkldnek.
gy teht a fentiekbl kvetkezen elre nagy biztonsggal tervezhetek, a kialakulsukat krnyezeti tnyezk csak kevss befolysoljk, elssorban tenysztssel, tenysz-kivlasztssal formlhatk az utdnemzedkek kialaktsban.
Mindenekeltt ezekre a tulajdonsgokra rvnyes az az vszzados tenyszti formula, hogy jt a jval, mert ennek itt a kevert (intermedier) rklsmenet kvetkeztben relis alapja van. A HALSZ GYRGY ltal rt TELIVREK cm knyv 300. oldaln pldul ez ll: GLENAMOY (GALLINULE-MORGAN leny) minden ivadka szletett ugr volt, st, ezek az ugrkedvet s tehetsget tovbb is rktettk. Ez egyrtelmen additv gnhatsok alapjn rkld tulajdonsgokra vall, felismerhet benne a tulajdonsg magas h2 rtke, az intermedier, biztos formban val tovbbrktse, nemcsak egy generci tartamra. Hasonlt olvashatunk ebben a knyvben Panzerschiff (WENLOCK-SPECULUM leny) s HADD LSSUK (GASCONY-DUNURE leny) fejezeteinl is, de tudjuk ugyanezt a nagyszer EKKEHARD XX-rl, DAIMIO XX-rl, SANTROB XX-rl, BOARIO xx-rl, stb. is.
Ezek mind jellegzetesen s tten adjk tovbb kpessgeik intermedier hnyadt az utdokra, amelyeknek ugrkpessgbeli minsgi klnbsgeit az determinlta, hogy az illet mn prostsi partnerei milyen kpessgszintet tudtak hzassgba hozni. Ezt a jellegzetesen kvantitatv genetika szablyai szerint additv mdon rkld, s ma oly lnyeges kpessget teht tudatos tenyszti munkval oly mdon lehet nagyobb llomny sajtjv tenni, ha a nemzedkrl nemzedkre a populci szintjt meghalad ugrkpessg mneket alkalmazunk ott, ahol ez a f clkitzs. Egy kivl ugrlovakat produkl mnes kialaktsra ilyen krlmnyek kztt akkor van a legtbb eslynk, ha a kanck szelekcija is ebben az irnyban trtnik, s a fedezmneknl is vtizedeken keresztl konzekvensen csak a kancallomnynl ugrkpessgben jobbakat engedtnk fedeztetni.
Ismeretes tbb ilyen kezdemnyezs kudarca, amely nem hozta meg a vrt eredmnyt, de ennek oka alapveten az volt, hogy csupn kezdemnyezsek maradtak s nem hajtottk vgre kvetkezetesen 3-4 nemzedken keresztl.
|
Forrs: Pointernet | |
| |